Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Ако кафето не ви ободрява, проверете кръвната си захар

30 август 2023, 18:26 часа

Някои хора обичат кафето просто заради неговия вкус и аромат. За други изпиването на чаша от топлата напитка сутрин е вид ритуал. Но за повечето почитатели на тази напитка в основата на желанието им да я консумират е ефектът на бодрост и прилив на сила.

Но ако често дори кофеинът не ви помага да се събудите и да се ободрите, това може да издава определен здравословен проблем. Възможно е да се дължи на други причини, свързани със здравословното състояние и личните характеристики на тялото.

Сомнологът, професор Роман Бузунов, изброява причините, поради които напитката може да няма ободряващ ефект. Една от тях е свързана с високите нива на кръвна захар. Други възможни причини са липсата на сън, резистентност към кофеин, дехидратация, умора, повишена тревожност, отделяне на големи количества аденозин.

Причини, поради които кафето не ви ободрява

Пиенето на големи количества кафе може да доведе до нарушения на съня и повишена сънливост на следващия ден. В резултат на това човек пие повече от тази напитка в опит да преодолее сънливостта, което в крайна сметка води до още повече безсъние. Получава се порочен кръг.

Какво се случва с панкреаса ви, когато пиете кафе

Първоначално употребата на кофеин може да подобри настроението, времето за реакция и физическото представяне, според сомнолога. Но след това, ако започнете да пиете напитката редовно, предишните дози вече не дават същия положителен ефект, както преди.

"Освен това,редовната употреба на кофеин само за три дни е достатъчна, за да предизвика симптоми на отнемане, когато спрете да го използвате. Отказът от кофеина причинява главоболие, намалена концентрация и чувство на умора", допълва д-р Роман Бузунов.

Коментираната напитка има диуретичен ефект. Този ефект е особено силен при хора, които не я консумират редовно. Според лекаря в резултат на честото уриниране може да настъпи дехидратация. Проявява се със следните симптоми:

  • умора;
  • влошаване на паметта и производителността;
  • повишена тревожност и напрежение;

Както предупреждава експертът, пиенето на кофеиновата напитка може да наруши усвояването на глюкозата, което води до повишаване на кръвната захар. В това състояние човек може да се почувства уморен. Също така експертът подчертава, че при хората с високи нива на глюкоза е възможно напитката да не доведе до желания ободряващ ефект.

Аденозинът е основното вещество, което причинява сънливост. Той се отделя в големи количества, ако човек е лишен от сън.

„Напитката намалява умората, като блокира аденозиновите рецептори в мозъка. Тъй като аденозинът не може да действа върху блокирания рецептор, не се усеща сънливост. Но тялото компенсира този ефект чрез увеличаване на чувствителността към аденозин и увеличаване на броя на рецепторите. Веднага след като кофеинът се изхвърли от тялото, настъпва пикът на сънливостта и мускулната умора”, обяснява проф. Бузунов.

Още: Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете кафе в жегите

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес